skutočná osobnosť - Ľudovít Štúr

Autor: Lucia Taňkošová | 4.1.2015 o 19:27 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  251x

   V tomto roku si v októbri  pripomenieme 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, najvýznamnejšieho predstaviteľa  slovenského národného života v pol. 19. stor. Historické obdobie, v ktorom pôsobil tento slovenský národovec, bolo poznačené ťažkým národnostným útlakom na jednej strane a na strane druhej to bolo obdobie budovania základných kameňov národného povedomia.

Ľudovít Štúr, ktorý je známy nielen ako autor súčasného slovenského spisovného jazyka, ale aj ako politik, jazykovedec, učiteľ, spisovateľ či novinár, to mal v čase svojho pôsobenia nesmierne ťažké. Odvážil sa v čase perzekúcií postaviť sa za jednoduchý, biedny a málo vzdelaný ľud. Ale bol to jeho ľud a on si to plne uvedomoval. Zo všetkých strán naňho útočila nevraživosť, nepriateľstvo a často aj skryté i otvorené prenasledovanie od vládnych a štátnych inštitúcií.

Preto si možno niektorí z nás, najmä mladých ľudí, môžu položiť otázku:“ Čo hnalo Štúra dopredu? Čo bolo hnacím motorom, ktorý ho poháňal vpred aj napriek polenám, ktoré mu hádzala vrchnosť pod nohy?“ My mladí, ktorí sme často pohodlní, leniví a nie veľmi vytrvalí v našom snažení, často nechápeme jeho konanie, vytrvalosť a celý zmysel jeho snaženia, ba niekedy sa pristihneme pri tom, že ho skôr vnímame ako podivína a čudáka. Ale odpoveď na našu otázku je veľmi jednoduchá, bola to jeho úprimná snaha pomôcť a pomáhať ľudu, z ktorého aj on vzišiel. Rozhodol sa podať pomocnú ruku svojmu ľudu tak, aby aj slovenský národ bol rovnocenný medzi všetkými ostatnými národmi.

     Uvedomoval si však, že bez kodifikácie spisovného jazyka to nebude možné. Ľudovít štúr chcel, aby sa slovenský národ mohol vzdelávať, rozvíjať, rásť a napredovať a práve materinský jazyk je jednou z najdôležitejších podmienok.

 Dnešná doba preplnená umelými celebritami, ktoré považujeme až  za „osobnosti“ , pretože zvíťazili v reality show alebo sa ukázali na plese v opere už dávno nechápe skutočný význam slova OSOBNOSŤ. Skutočná osobnosť pomáha nezištne, skutočná osobnosť myslí v prvom rade na seba, a to sú vlastnosti, ktoré boli typické aj pre Ľ. Štúra a ktoré z neho právom robia skutočnú OSOBNOSŤ. Boli mu vzdialené pojmy ako egoizmus, vypočítavosť či bezohľadnosť. A to je aj posolstvo a odkaz , s ktorým prichádza v roku 2015.

     Niekedy si myslíme, že sme dosiahli vyspelosť, pýšime sa modernými výdobytkami, staviame sa do pozície, že všetko vieme a všetkému rozumieme. Ale práve Ľ. Štúr nám svojím životom, bojom za správnu vec, odhodlaním bojovať s veternými mlynmi dáva nádherný príklad toho, čo je naozaj dôležité a čo dáva zmysel nášmu životu. Skutočný pokrok národa tkvie v osobnostiach, ktoré sú silno a hlboko ľudsky zmýšľajúce, a ktoré neváhajú obetovať svoje pohodlie , často i život pre ostatných.

      Poslanie Ľudovíta Štúra sa nezmazateľne zapísalo do nášho národného povedomia a do histórie nášho národa.

Štúr a hŕstka ďalších národných buditeľov nášho národa prejavovali vo svojom živote ľudsky ušľachtilé kvality. Šírili ich s úmyslom pozdvihnúť pravé hodnoty slovenského ľudu. Je preto len a len na nás, ako s týmito hodnotami  budeme narábať my mladí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?